Съветниците отказаха да удостоят посмъртно проф. Стойков със званието "Почетен гражданин"

Александра Слънчева, Люба Спириева, Венцислав Благоев, снимки: infomreja.bg

Без дебати, с поименно тайно гласуване Общинският съвет в Благоевград отхвърли предложението на кмета Костадин Паскалев за присъждане на званието “Почетен гражданин на Благоевград” на проф. Теодоси Николов Стойков за особено големи заслуги в популяризирането и развитието на изкуството на джаза и прослава на името на областния град.

“Против” гласуваха двама общински съветници, “въздържал се” – четирима. Но нито един от тях не прояви достойнство публично да обяви защо счита, че проф. Теодоси Стойков не заслужава да бъде “почетен гражданин” на Благоевград. 20 от общинските съветници подкрепиха предложението на кмета и на Комисията по култура към ОбС.

Предложението проф. Стойков да бъде удостоен с почетното звание бе направено по време на първото издание на "Джаз панорама 2011" в Благоевград. Специален гост на фестивала бе вдовицата на проф. Теодоси Стойков - Александра Слънчева, която долетя от Австрия.

Проф.Теодоси Николов Стойков е роден през 1939 г. в Горна Джумая. След като завършва Българската държавна консерватория, специалност контрабас, става един от най-търсените музиканти на националната джазова сцена. Той е българският джаз музикант с най-много студийни записи в Европа – 1300 минути. Теодоси Стойков участва с различни формации в международни джаз-фестивали в Дебрецен, Варшава, Нюрнбернг, Прага. Гастролирал е във Франция, Италия,  Австрия,  Полша, Унгария и ФРГ.

В началото на 1979 г. Теодоси Стойков е избран за председател на основания в Младежкия дом в Благоевград джаз клуб. С негово съдействие в града ни са гостували елитни джазови формации и музиканти. Още се помнят участията на музиканти като Симеон Щерев, Людмил Георгиев, Йордан Капитанов, Марио Станчев, Антони Дончев, Христо Йоцов, „Бели, зелени, червени” на Веселин Николов, на руския тромпетист Константин Носов.

Теодоси Стойков направи и успешна преподавателска и научна кариера-той е първият български професор по контрабас. Десетки са неговите ученици с успешна музикантска кариера по света. Сред тях са Петър Славов-младши и Трифон Димитров (в САЩ), Георги Дончев, Веселин Веселинов– Еко, Димитър Шанов, свирещи с еднакъв успех у нас и в чужбина.
 
 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 3ax

FACEBOOK

//